Miért éri meg hivatalos Blue Badge minősítésű idegenvezetőt választani Londonban?

Az idő pénz. A drágább sokszor olcsóbb.

Ezek lehetnének a mottóim. Vannak olyan helyek Londonban – például a Westminster Apátság – ahova hivatalos Blue Badge minősítésű idegenvezetővel külön bejáraton, a hosszú sorokat elkerülve lehet bejutni. A helyismeret és a rutin a séták során is rengeteg időspórolást jelent. A visszajelzések alapján velem általában annyi mindent látnak egy nap alatt a vendégek, mint amit egyedül 4 nap alatt tudnak megnézni. Ez nem kevés spórolás már csak a londoni szállodai szobák árai tekintetében sem! Hiába van Londonban kiváló tömegközlekedés, nagyon könnyen el lehet keveredni egy metróátszállás során és rengeteg időt lehet elfecsérelni a nevezetességek, vagy csak a bejáratuk keresésével. A keresgélés közbeni családi civódásokról is szívesen lemondunk, valljuk be! Hiába nézzük meg a térképet egy adott múzeumban, akkor sem könnyű első látásra értelmezni, pláne nem megtalálni a top 10 kiállított tárgyat úgy, hogy ne merüljön ki az ember a végére és a háta közepére kívánja akár a világ leghíresebb kődarabját is!

Egy felkészült idegenvezető ebben tud segíteni. Nem kell útvonalat tervezni a Google maps-en, nem kell az útikönyvet cipelni és olvasgatni, csak könnyeden és vidáman követni engem, hallgatni, amit mesélek és látni, amit mutatok. A tudásom és a helyismeretem minőségét a Blue Badge, azaz az Angliában elérhető legmagasabb szintű idegenvezetői minősítésem garantálja. Meglepően hangzik, de Londonban bárki dolgozhat idegenvezetőként, még a Magyarországon előírt OKJ-s képzéshez hasonló végzettség sem szükséges hozzá. A piacon fellehető több ezer londoni idegenvezető közül csupán néhány száz rendelkezik a Blue Badge fokozatú hivatalos helyszíni idegenvezetői képesítéssel, mely képzés során szigorú vizsgákon kell megfelelnünk, valamint Anglia és Wales turisztikai intézete által támasztott szigorú etikai kódex szerint kell végeznünk a munkánkat. Minden Blue Badge fokozatú idegenvezető 5 millió angol Font értékű felelősségbiztosítással is rendelkezik.

Csak a londoni Blue Badge minősítéssel rendelkező hivatalos idegenvezetők – köztük én is – jogosultak arra, hogy belső idegenvezetés keretében mutassák meg ügyfeleiknek a Westminster Apátságot, a Tower of Londont, a Szent Pál Székesegyházat, valamint a Windsori Kastélyt. Különleges kapcsolatokat ápolunk London-szerte galériákkal és múzeumokkal, ezért például a Churchill War Rooms-ban, Winston Churchill kormányának II. Világháborús földalatti központjában és számos más múzeumban is jogosultak vagyunk idegenvezetésre.

A Blue Badge fokozatú hivatalos londoni idegenvezetői minősítés hatalmas képesítési és minőségi különbséget jelent, ami tükröződik a díjszabásunkban is.

A fentebb látható kék jelvényem megszerzéséről bővebben:

Az 1951-ben alapított „Blue Badge” fokozat az idegenvezetői minősítés legmagasabb elismerése Angliában. Az Institute of Tourist Guiding, azaz Anglia és Wales turisztikai intézete által szervezett és lebonyolított London Blue Badge idegenvezetői tanfolyam egy 18 hónapos – kb. heti 40 órás elfoglaltságot jelentő, főleg helyszíni gyakorlati képzésekből álló – tanfolyam, amelynek során 11 vizsgát kell teljesíteni. A tanfolyam összköltsége nem titok, elvégzéséhez több 10.000 angol font értékű befektetés szükséges, a saját időm ráfordításán kívül.  

Az oktatás és a vizsgák is angol nyelven folynak, a vizsgák nagyon szigorúak, magas a bukási arány és akinek harmadszorra sem sikerül egy vizsgája, az nem is fejezheti be a tanfolyamot. A gyakorlati vizsgák szigorúsága például abban is megnyilvánult, hogy a kiváló tárgyi tudástól függetlenül simán megbukott a vizsgán az, aki nem tartotta be az 5 perces maximális időkeretet egy-egy megállónál (20 másodperces türelmi határral), hiszen nem untathatjuk a turistákat egy helyben állással és azt sem akarjuk, hogy a séta, vagy a tárlatvezetés végére megfájduljon a csípőjük. Egypercenként új vizuális elemre kell felhívnunk a turisták figyelmét egy-egy állomáson, hogy mindig lekössük a figyelmüket a körülöttük látható apró részletekkel, soha ne unatkozzanak, ne kezdjenek el másfelé nézelődni. Azért is bukás járt a vizsgán, ha valaki nappal szembe állította a turistákat, hiszen úgy nem látják rendesen a látnivalókat és nyilvánvalóan nem érzik magukat komfortosan. Nyári nagy melegben ehhez az árnyék is párosul elvárásként, hiszen ha elolvadnak a napon, akkor sem tudnak a városnézésre koncentrálni. A turisták biztonsága mindenek felett áll, egy utcai megállás esetén nem állíthatjuk őket a járda szélére, de egy autókijáróba, vagy árufeltöltésre használatos hátső kijárat elé sem. A fordított közlekedéshez szokott vendégek esetén állandóan fel kell hívnunk a figyelmüket, hogy alaposan nézzenek körül az úton való átkeléskor.

A tanfolyam során teljesítendő 11 vizsgából csak 4 írásbeli, ezek témakörei olyanok, mint a történelem, a királyi család, irodalom, földrajz, sport, államszervezeti- és adóügyi alapismeretek, filmkultúra, mezőgazdasági alapismeretek (pl. hogyan néz ki egy gazdasági év egy angol farmon), gasztronómia, művészettörténet, infrastruktúra, oktatásügyi- és egészségügyi alapismeretek, valamint turizmus természetesen. A gyakorlati képzések és a 7 gyakorlati vizsga mind „terepen” történik, azaz a Nemzeti Galériában, a British Múzeumban, a Tower of Londonban, a Westminster Apátságban, a Szent Pál-Székesegyházban, London pénzügyi központjában, azaz a City-ben, valamint több mint 22 napot töltöttünk a buszos idegenvezetés rejtelmeinek elsajátításával és London utcahálózatának megismerésével 8 fős tanulócsoportok részére bérelt valódi nagy turistabuszokon, London utcáin haladva. A képzés magában foglalt egy kommunikációs tréninget és egy elsősegély tanfolyamot is.